Kültéri Medencék Vízkezelése

A MEDENCE ELHELYEZKEDÉSE

Kerüljük a fák közelségét! A vízbe hulló levelek, virágszirmok eltávolítása többlet munkával jár, illetve fontos, hogy a vízfelületet minél több közvetlen napsütés érje. Napos időben külön fűtés nélkül is pár nap alatt eléri a medencevíz az uszodavíz hőmérsékletet.

FŐBB TERVEZÉSI SZEMPONTOK

  • a medence megközelíthetősége
  • a medencéhez kapcsolódó gépház kialakítása
  • a gépház mérete (a kezelő vagy a szerelő el kell férjen benne),
  • a szükséges közműcsatlakozások elhelyezése (elektromos hálózat, frissvíz utánpótlás, szennyvíz-csatorna).
  • érdemes a homokszűrő visszamosó vízének külön tartályt biztosítani, így ezt a vizet nem kell csatornára engedni, egy külön szivattyúval öntözésre is felhasználható. Figyelem! A homokszűrő visszamosóvíz-igénye általában egy nagyságrenddel nagyobb, mint a locsolótömlőn átfolyó vízmennyiség. Ha a visszamosó-vízzel öntözünk, a homokszűrő
    nem tud tökéletesen kitisztulni!
  • fontos biztosítani a medence lefedhetőségét nyáron az ún. szolár-fóliával, télen legalább fekete fóliával
  • vegyszerek tárolása: a vízkezeléshez szükséges vegyszereket és a medence tisztításhoz használt eszközök (pl. víz alatti porszívó) tárolásáról gondoskodnunk kell. Erre a legtöbb esetben a gépház alkalmas lehet. Ha automata vegyszeradagolónk van (pl.: DINAX GENIUS), akkor ott helyezzük el a fertőtlenítőszeres és a pH érték beállító ballonokat. Ne feledkezzünk el arról, hogy a fertőtlenítőszer és a pH beállítószer is veszélyes anyag, ezért a ballonokat ún. kármentő tartályba állítva tartsuk, hogy meghibásodás esetén ne folyjon ki.
    A nátrium-hipoklorit és a sav találkozásakor klórgáz keletkezik, amelynek végzetes következményei lehetnek!

VÍZKEZELÉS:

A szabadtéri fürdőmedencék vizének kezelése alapvetően nem tér el a fedett medencékétől. A legfontosabb a víz egyensúlyának beállítása és fenntartása, valamint a megfelelő fertőtlenítőszer-szint folyamatos fenntartása.
A vízegyensúly beállításához általában a víz pH értékét csökkenteni kell. Javaslat: DINAX MÍNUSZ F vagy DINAX MÍNUSZ P
Fertőtlenítésre az egészségtudatos felhasználók számára a klórmentes LONGLIFE DEWAN-50 ajánlott, de használhatunk folyékony klórt (DINAX KLORIN F), vagy klórdioxidos kiegészítővel kombinált folyékony klórt (DINAX KLORIN F DIONADOX ADALÉKKAL), kisebb medencében pedig klórtablettát (BLUE SUPER TABS, STABIL KLÓR)

A kerti medencék porterhelése és ezzel együtt az alga-spóra terhelése is sokkal nagyobb, mint zárt tér esetén. Ezért jobban kell figyelni a pelyhesítőszer (DINAX FLOCK F) használatára és az alganövekedést gátló szerek (ALGI CID vagy CHLORALGIN) alkalmazására.

Vízegyensúly beállításhoz, klórmentes/klóros fertőtlenítéshez ajánlott szereinket ezeken a helyeken találja:

VÍZKEZELÉSI PROBLÉMÁK KIALAKULÁSA (OKOK ÉS MEGOLDÁSOK):

Ha nincs automata szabályozó berendezésünk, és nem figyeljük naponta a víz pH értékét valamint a fertőtlenítőszer szintet, könnyen előfordul, hogy a medencevíz algásodhat. Ezt a víz opálossága és a medencefalak síkossá válása jelzi. Ha nem teszünk semmit, a medencevíz hamarosan zöldes színű átláthatatlan „pocsolyává” alakul. Ennek megakadályozására, illetve ha már bekövetkezett, a megszüntetésére használjuk az ún. sokkolás műveletét. Ezzel rövid időn belül a sokszorosára növeljük a fertőtlenítőszer szintet (ALGA-SOKK P), mely elpusztítja az algákat, így azokat a leülepedés után porszívóval el lehet távolítani a medencéből. Ha magas maradna a fertőtlenítőszer szint, a NULLA-KLÓR alkalmazásával könnyedén beállíthatjuk a kívánt szintet. A vízkezelés mért értékeinek beállításához megfelelő mérőcsíkok, kolorimetriás készülékek, elektronikus pH mérők és fotométerek állnak a medencetulajdonosok rendelkezésére.

Javasolt szereinket ezeken a helyeken találja: